Natalia
Filmografie:

Cleopatra - 2003“Nunca es tarde para cambiar“
(Nikdy není pozdě na změnu)


Cleopatra je komediálně dramatický film, který napsal i režíroval zasloužilý argentinský umělec Eduardo Mignogna. Film byl natočen v argentinsko-španělské koprodukci společnostmi TeLeFé (Argentina), Patagonik Film Group (Argentina) a Alquimia Cinema (Španělsko). Film byl natočený po dobu osmi týdnů od 10. března 2003 do 2. května 2003 v hlavním městě Argentiny Buenos Aires a v provincii Mendoza. Celkový rozpočet byl 1.306.600 Euro.
V hlavních rolích se ukazují argentinské hvězdy Norma Aleandro, Natalia Oreiro a Leonardo Sbaraglia. Ve vedlejších rolích jsou Hector Alterio a Boy Olmi. Hudbu k filmu složil Paco Ortega, který se stal i interpretem hlavní písně filmu Y Tan Contenta.
Film trvá po finálním sestříhání 104 minut a světová premiéra proběhla v Argentině v Buenos Aires 14. srpna 2003. V Argentině film vidělo více jak 400.000 diváků a film si tam vydělal 2.386.020 amerických dolarů. V Uruguayi premiéra filmu proběhla 22. srpna 2003. Film Cleopatra byl uveden do španělských kin 26. března 2004, kde si film vedl velice dobře a v 60 promítacích sálech vidělo film téměř 200.000 diváků a film si vydělal 782.046 Euro. Cleopatra se dále promítala v kinech Mexika, Brazílie a Izraele. Film slavil mnoho úspěchů i na filmových festivalech v zahraničí, především v USA a Kanadě, kde film obdržel řadu cen a nominací.
Film obdržel cenu Zenith de Oro (la Mejor Película Latinoamericana) za nejlepší latinsko-americký film na filmovém festivale Montréal World Film Festival v Kanadě v září 2003. Na filmovém festivale Ft. Lauderdale International Film Festival v USA v říjnu 2003 film získal hned tři prestižní ocenění - za nejlepší zahraniční film, režii a herecký výkon Normy Aleandro. V únoru 2004 film obdržel ocenění “Nueva Visión a la Mejor Película Espanola o Latinoamericana“ na mezinárodním festivale Santa Barbara International Film Festival v Kalifornii. Film byl také v roce 2004 nominován v šesti kategoriích na udílení prestižních argentinských cen Premios Condor de Plata za rok 2003.


Obsah:
1. Informace o filmu
    1.1 Děj
    1.2 Herecké obsazení
    1.3 Hlavní postavy filmu
    1.4 Obecné informace
2. Produkce
    2.1 Před-produkce
    2.2 Natáčení
    2.3 Post-produkce
3. Vydání
   3.1 Kina
      3.1.1 Argentina (Světová premiéra)
      3.1.2 Uruguay
      3.1.3 Španělsko
      3.1.4 Brazílie & Mexiko
      3.1.5 Izrael
   3.2 Filmové festivaly
      3.2.1 Kanada & USA
      3.2.2 Španělsko
   3.3 Domácí nosiče
      3.3.1 Digital Video Disc
      3.3.2 Banda de Sonido Original
   3.4 Televize
4. Ocenění & Nominace
5. Seznam Mezinárodních Filmových Festivalů1. Informace o filmu

1.1 Děj
Hlavními postavami filmu jsou dvě ženy - Sandra (Natalia Oreiro), populární herečka, a bývalá učitelka Cleopatra (Norma Aleandro). Cleo je zničená svým rutinním životem, její děti jsou pryč, její manžel Roberto (Hector Alterio) je opilec a ona nenachází svůj klid. Proto se jednoho dne rozhodne, že si splní svůj sen stát se herečkou. Dostává se tak na casting na roli v telenovele. Bohužel dostane hroznou trému a z castingu uteče. Schová se na dámských toaletách. Právě tam se seznamuje se Sandrou.
Sandra je taky zničená svým životem, který ji předepisuje její přítel a manažer Francis (Boy Olmi). Ten touží jen po slávě a penězích a nezajímá se, co Sandra doopravdy chce. Když Cleopatra toho dne přichází domů, její manžel je opilý a pohádají se. Cleopatra neví, kam jít a tak se vydává k natáčecím studiím. Sandra má toho večera také hádku s Francisem, nechce již dělat to, co on ji nařizuje. Před budovou studia potkává Cleopatru, společně jedou k Sandře domů. Cleopatra u Sandry tráví noc, zjišťuje, že Sandra trpí bulimií. Sandra je ochotna vzdát se všeho, stříhá si své dlouhé vlasy a je odhodlaná vydat se navštívit svého otce žijícího v daleké Mendoze. A tak se nakonec tyto dvě tak odlišné ženy rozhodnou strávit víkend po svém a dát si volno od svých životů.
Během cesty mají nehodu a při stopování se seznámí s Carlosem (Leonardo Sbaraglia), který s nimi pokračuje v jejich dobrodružství. Na cestě musí čelit osudu, štěstí, ztrátám, láskám a ani neví, kam až se dostanou. Celý film se tak odehrává pouze během 72 hodin, přesněji od pátku do neděle a stává se strhující podívanou nejen pro fanoušky latinskoamerických filmů.

Cleopatra - movie stills


1.2 Herecké obsazení
Eduardo Mignogna je známý pro svoji oblibu v legendární argentinské herečce a kandidátce na hollywoodského Oscara Normě Aleandro, tudíž není divu, že se právě Norma stala hlavní představitelkou filmu. Společně s Normou dotváří hlavní protagonistický tým Natalia Oreiro a Leonardo Sbaraglia.
Cleopatra je v kinematografické kariéře Natalie Oreiro druhý celovečerní film s hlavní rolí. Natalia ve filmu dostala příležitost ukázat, že zvládne zahrát i dramatické role, které jsou rozdílné od jejích telenovelových postav.

Norma Aleandro - Cleopatra
Natalia Oreiro - Sandra / Milagros
Leonardo Sbaraglia - Carlos
Hector Alterio - Roberto
Alberto de Mendoza - Victor
Boy Olmi - Francis
Beatriz Spelzini - Matilde


1.3 Hlavní postavy filmu
Cleopatra – bývala učitelka, nyní prodává kosmetiku od domu k domu. Je unavená svým životem, a tak touží po změně.

Roberto – manžel Cleopatry. Je věčně opilý a topí se v problémech. Myslí si, že jeho život již nemá smysl. ale je deptána jeho chladným chováním.
Sandra – slavná herečka, která je také unavená svým předepsaným životem. V Cleopatře najde nečekanou kamarádku. V Carlosovi zase nečekanou lásku. Victor – muž žijící v Mendoze potkává Cleopatru na oslavě. Zjišťují, že mají mnohé společné, ale vypadá to, že i tak se jejich osudy rozchází.
Carlos – koňař, který jede do Mendozy, aby převzal statek po zesnulých rodičích. Na cestě potká Cleopatru a Sandru, do které se zamiluje. Francis – manažer a přítel Sandry. Chce pro ni vybudovat skvělou kariéru aniž by se zajímal, jestli to Sandra chce. To, co ho zajímá, jsou peníze.1.4 Obecné informace
Žánr: Drama / Komedie
Délka: 104 minut
Jazyk: Španělština
Titulky: Španělština / Angličtina / Ruština / Hebrejština / Portugalština
Dabing: Angličtina / Ruština
Režie: Eduardo Mignogna
Scénář: Eduardo Mignogna, Silvina Chague
Producent: Carlos Mentasti, Pablo Bossi
Web: www.alquimiacinema.com/cleopatra
Kina: Argentina - 14/08/2003, Uruguay - 22/08/2003, Španělsko - 26/03/2004, Brazílie - 10/12/2004, Izrael - 13/10/2005


2. Produkce

2.1 Před-produkce
Přípravy na film Cleopatra začaly již v roce 2002. Poprvé bylo oznámeno, že Natalia Oreiro by si měla zahrát po boku Normy Aleandro již 25. září 2002 argentinským deníkem Clarín. Jen o den později, 26. září 2002, byla tato informace potvrzena argentinským deníkem Hoy, který napsal, že film Cleopatra by měl být hereckým návratem Natalie na stříbrná plátna po jejím úspěšném debutovém snímku z roku 1998 Un Argentino en New York.
V rozhovoru s režisérem a scénáristou filmu Eduardem Mignogna v uruguayských novinách El País z 26. září 2002 byla potvrzena účast herečky Natalie Oreiro po boku Normy Aleandro ve filmu. K tématu a příběhu filmu Mignogna řekl: „Cleopatra je příběh dvou žen, které se rozhodnou přestat dělat to, co od nich ostatní očekávají. Je to malá road story se čtyřmi postavami, proto je ten příběh tak intimní a blízký realitě dnešního života.“
Natalia Oreiro a Norma Aleandro se sešly ke konci roku 2002 na neformální večeři, aby společně probraly detaily filmu a svých postav. „Jsem velice nadšená, vracím se na plátna kin s novou postavou,“ řekla Natalia. Její role je slavná herečka telenovel Sandra, která ale chce změnit svůj život. Stejné rozhodnutí učiní i Cleopatra, kterou hraje Aleandro, a odchází od manžela hledat lepší život. Tyto dvě tak rozdílné ženy spolu prožijí nezapomenutelné dva dny. Bylo oznámeno, že film se bude natáčet od března 2003 a objeví se v něm i herci Héctor Alterio a Leonardo Sbaraglia.
Uruguayský deník El País vydal 18. ledna 2003 rozhovor s protagonistkou filmu Normou Aleandro. „Je to nádherný příběh,“ řekla Aleandro a dodala: „Je to road movie, protože pojedeme v průběhu příběhu na severozápad Argentiny.“ O své herecké kolegyni Natalii Oreiro řekla: „Myslím si, že je to dívka, která má velký potenciál. Natalia je stále velice mladá a líbí se jí dělat neustále nové věci, nejen televizní programy. To se mi líbí a vždy to plně podporuji!“
30. ledna 2003 bylo oznámeno, že na casting filmu Cleopatra, který se konal v Mendoze, přišlo více než 5.000 lidí. 75 procent filmu se totiž odehrává v provincii Mendoza, a tak produkce hledala do filmu kompars právě v hlavním městě této provincie. Nakonec bylo do filmu vybráno 200 komparsistů, kteří se ve filmu objeví.

Aleandro & Oreiro na neformální večeři, 2002; Intrusos interview; Rozhovor pro La Nación, únor 2003

Pro roli Sandry Natalia Oreiro zvolila nový účes a z původní červené barvy vlasů přešla v únoru 2003 na kaštanově hnědou. „Film se zabývá mnoha tématy a není to jen o tom, jestli si ostříhám nebo neostříhám vlasy,“ řekla Natalia Oreiro v interview pro pořad Intrusos na adresu fám o její možné radikální změně účesu. „Začínáme točit v pondělí 10. března,“ dodala.
Rozhovor s hlavními protagonistkami filmu Natalií Oreiro a Normou Aleandro byl publikován v argentinských novinách La Nación 23. února 2003. „Sandra je velice osamocená osoba ztracená v záři reflektorů. Opustila jí matka a otec se zamiloval do jiné ženy. Sandra se stala slavnou s nadějí, že jí její matka uvidí. Její přítel a manažer Francis ale prahne pouze po penězích a slávě,“ řekla Natalia k postavě Sandry a Norma se vyjádřila k postavě Cleopatry: „Ona je vším, čím má být. Je dobrá matka, manželka, pracovnice, ale touží po něčem jiném.“

2.2 Natáčení
Natáčení filmu Cleopatra začalo 10. března 2003 v Buenos Aires. V hlavním městě Argentiny se natáčelo po dobu tří týdnů.
26. března 2003 byla ve španělském deníku El País zveřejněna reportáž z prvních dnů natáčení filmu. Film, který je ve španělsko-argentinské produkci, vypráví příběh ženy, která musí čelit dilema ze života, který vede, z okolností, jež jí obklopují, a hledá si svoji cestu ke štěstí. Cleopatra (Norma Aleandro) je učitelka v důchodu a žije se svým nezaměstnaným opileckým manželem až do doby, kdy se rozhodne vydat se na dobrodružství s mladou hvězdou telenovel (Natalia Oreiro). „Chtěl jsem, aby cestovaly k horám do vnitrozemí Argentiny. Moře je velice blízko Buenos Aires, kde děj filmu začíná, a já musel vybrat jiné prostředí, které je mnohem dál a ze kterého nevede snadná cesta zpátky,“ řekl v rozhovoru režisér snímku Eduardo Mignogna. „Cesta Cleopatry není jenom fyzická v počtu ujetých kilometrů, ale je především duševní. Film je road-movie, ale v žádném případě se nepodobá americkému druhu tohoto žánru,“ dodal. Film Cleopatra je v řadě již několikátý s hlavní ženskou postavou, který Mignogna napsal a režíroval. „Vím o ženách tak málo, že volím cestu filmu, abych je lépe poznal,“ směje se režisér. V Buenos Aires byla natočena i scéna, v níž si Natalia Oreiro jako Sandra ostříhá své dlouhé vlasy. Tato scéna byla natočena jako jeden jediný záběr a byly to pravé vlasy Natalie Oreiro, ne žádná paruka. Finální střih vlasů, ve kterých se Natalia Oreiro v roli Sandry ukazuje téměř po celou dobu filmu, pak dokončil kadeřník Alberto Mocchia. „Je to opravdu velká změna, ale jsem oddaná příběhu filmu a své práci herečky,“ řekla Natalia Oreiro po dotočení scény.
Ve čtvrtek 27. března 2003 se točily scény do filmu na hlavní dálnici mezi centrem Buenos Aires a letištěm Ezeiza. Natáčely se scény, ve kterých hlavní představitelky filmu Natalia Oreiro a Norma Aleandro odjíždějí z víru velkoměsta.
Po dotočení všech scén v hlavním městě se natáčecí štáb přesunul 6. dubna 2003 do argentinské provincie Mendoza, kde natáčení pokračovalo. Natáčecí lokace byly kolem měst Neuquen, San Martín de los Andes, Villa La Angostura a San Carlos de Bariloche.

Natáčení v Buenos Aires; Tisková konference v Mendoze, 8. dubna 2003

V Mendoze se 8. dubna 2003 v hotelu Aconcagua konala první oficiální tisková konference k filmu za účasti hlavních aktérů Normy Aleandro, Natalie Oreiro a Leonarda Sbaraglia. Přítomen byl také režisér a scénárista filmu Eduardo Mignogna a producent filmu Carlos Mentasti. „Je to příběh dvou žen, které se rozhodnou, že už nebudou podléhat vlivu společnosti. Je to malé vyprávění o cestě životem se čtyřmi postavami,“ prozradila Natalia na tiskové konferenci. O svém krátkém sestřihu řekla: „Je pravda, že ačkoli je to pro mě obrovská změna, na prvním místě je pro mě natáčení filmu - vždyť jsem herečka. Chtěla jsem tu roli poctivě zahrát a k tomu patří i ostříhané vlasy, ne nějaká paruka. Vždyť vlasy zase dorostou!“
10. dubna 2003 byla v deníku Clarín zveřejněna reportáž z natáčení v okolí pohoří Tupungato. „Když jsem psal scénář, tak jsem si k postavě Sandry napsal ‚herečka typu Natalie Oreiro‘. A nakonec vše klaplo a Natalia opravdu ve filmu mohla hrát. Ale lidé si nesmí plést Sandru s opravdovou Natalií, ve skutečnosti jsou pravým opakem,“ řekl Eduardo Mignogna k výběru Natalie Oreiro jako hlavní protagonistky. Natáčení v okolí jedné z nejvyšších hor And Tupungato mělo být původně ukončeno v pátek 11. dubna 2003, ale natáčení se protáhlo a bylo ukončeno až v pondělí 14. dubna 2003.
Hned poté se natáčecí štáb přesunul do okolí měst Potrerillos, El Salto a Las Cuevas, kde natáčení pokračovalo. Poslední týden natáčení se točily scény ve městě Chacras de Coria. V místní kapli byla také natočená scéna, kde Sandra (Natalia Oreiro) zpívá pro místní sirotky a korejskou jeptišku, jež se o ně stará, ale scéna byla z finální verze filmu nakonec vystřižena. Poslední scény filmu byly za pomoci místní policie, která bránila obyvatelům města v narušení natáčení, natočeny na náměstí města Chacras de Coria v pátek 2. května 2003. Natáčení snímku Cleopatra tak bylo po osmi týdnech úspěšně ukončeno.

Natáčení v Mendoze; Aleandro, Oreiro & Mignogna pro noviny Clarín

Film je v koprodukci mezi Španělskem a Argentinou a rozpočet filmu byl tudíž rozdělen mezi španělskou společnost Alquimia Cinema, která na film dala 750.000 Euro, a argentinské společnosti Telefé a Patagonik Film Group, které dohromady přispěly 2.200.000 argentinských pesos. Celkový rozpočet filmu tak činil 1.306.600 Euro. Premiéra filmu byla naplánovaná na srpen 2003.

2.3 Post-produkce
13. května 2003 při příležitosti ukončení natáčení Natalia Oreiro poskytla rozhovor pro časopis Gente. „Film sice vypráví o dvou ženách, o tom, kam až jsou schopné zajít na křižovatkách osudu, ale film rozhodně není feministický. Film ukazuje ženy dvou různých generací a přesto mají mnohé společné,“ řekla Natalia.
2. července 2003 byl vydán rozhovor s režisérem snímku Eduardem Mignogna pro noviny Clarín. „Právě jsem ve Španělsku, kde pracuji se skladatelem Paco Ortega na hudbě k filmu,“ říká režisér a dodává: „Ortega napsal písně k filmu na slova, která jsem napsal já, jež se vážou s podstatou příběhu. Pravdou je, že Cleopatra je malým příběhem, který jsem již dlouho chtěl zrealizovat. Je to film postavený na hereckých dovednostech hlavních aktérů!“


3. Vydání

3.1 Kina
3.1.1 Argentina (Světová Premiéra)
V srpnu 2003 společně s blížící se premiérou filmu Cleopatra v Argentině začaly mediální promo akce kvůli propagaci filmu. Natalia Oreiro se v Argentině objevila v mnohých argentinských magazínech a TV pořadech, pro které nafotila nové fotky nebo poskytla exkluzivní rozhovory. Na argentinských televizních stanicích byla také v srpnu 2003 vysílaná promo videa a reportáže z natáčení.
V srpnu 2003 zdobí herečka Natalia Oreiro titulní stránky magazínů El Planeta Urbano a Glamour, ve kterých mluvila o filmu Cleopatra. „Cleopatra je film, který vás dojme. Je to opravdový příběh, jež vás přinutí létat. Je to jeden z těch filmů, které si zapamatujete a uchováte si je ve svém srdci,“ říká Oreiro v rozhovoru pro Glamour. „Eduardovi Mignogna se podařilo to, že divák má pocit, jako by sám byl v příběhu, jako by herci hráli pro něj a mluvili s ním.“
Pouze pár dní před premiérou filmu, 5. srpna 2003, vyšel rozhovor s Natalií Oreiro v argentinském časopise Caras. Natalia mluvila o natáčení filmu i o své postavě: „Kvůli roli Sandry jsem musela pět kilo zhubnout. Během natáčení jsem si musela zašít pusu, abych moc nejedla. Miluji čokoládu, těstoviny, chleba se sýrem, pizzy, ale nemohla jsem začít natáčet jako hubeňour a dokončit pěkně zakulacená, s velkým pozadím a vzdutými ňadry. Ale diety jsem nedržela. Chodila jsem hodně cvičit, hlavně aerobic, ten jsem cvičila doma denně.“ K podobnosti s postavou Sandry se Natalia vyjádřila: „Na první pohled je možné, že se mi Sandra podobá, ale Sandra se rozhodla stát se herečkou, aby ji ostatní milovali. Já jsem se stala herečkou, abych se mohla vyjádřit. Možná jsme si podobné v tom, že i já jsem mockrát v životě cítila, že jsou věci, které mě už neudělají šťastnou, a tak jsem se to snažila změnit.“

Oreiro v magazínech Gente, Caras, El Planeta Urbano, Glamour a Pronto při propagaci filmu Cleopatra

V sobotu 10. srpna 2003 byl v novinách La Nación zveřejněn nový rozhovor s Natalií Oreiro. „Natáčení filmu bylo kouzelné. Nikdy předtím jsem neměla možnost pracovat s tak úžasným režisérem jakým je Mignogna, on je navíc úžasná osobnost. Scénář filmu je výborný, hraji mimořádnou dívku, která je bulimička. Bylo pro mě velice důležité, abych věděla o tomto problému co nejvíce. Chtěla jsem působit co nejvíc věrohodně. Mluvila jsem s dívkami, které si prošly bulimií, a až když jsem se dostala do jejich cítění, mohla jsem vytvořit svoji postavu,“ řekla Natalia v rozhovoru. Ve stejný den vyšel další rozhovor s Natalií Oreiro, tentokrát pro noviny Clarín. Natalia byla jediná z hlavních protagonistů filmu, která se věnovala promo filmu v Argentině, jelikož Norma Aleandro i Leonardo Sbaraglia byli v té době pracovně ve Španělsku. „Je trochu nespravedlivé, že jsem jediná, kdo dělá propagaci filmu, bylo by pro mě mnohem lepší, kdybych měla po boku své kolegy, ale co, jsem tu s kůži na trhu,“ směje se Natalia. „V tomto filmu jsem si hrála. Navíc bylo úžasné vidět jinou skvělou herečku pracovat. Ta zodpovědnost byla na ní a na režisérovi. A režisérem je Mignogna a hlavní herečka je Aleandro, ne já,“ dodala.
V neděli 10. srpna 2003 se Natalia Oreiro stala hostem slavného pořadu Susany Gimenez na televizní stanici TeLeFe. „Film je o ženských duších, o svobodě. Muži si také užijí tento film, ale hlavně je to film pro ženy. Film vypráví o dvou ženách, které po jednom velkém rozhodnutí již nebudou tím, kým byly. Moje postava se poprvé opravdově zamiluje a postava Normy Aleandro také projde velkou vnitřní změnou,“ řekla o filmu Oreiro. „Film jsme natáčeli v Mendoze a kromě hlavních herců tam hrají i herci z Mendozy, protože režisér Mignogna chtěl zůstat nejvíce autentický oblasti, v níž jsme natáčeli.“
Magazín CHC (Como Hacer Cine) vydal 11. srpna 2003 reportáž o filmu Cleopatra, kde byl také zveřejněn rozhovor se spolu-scénáristkou Silvinou Chague. „Scénář jsme napsali v období od května do prosince 2002. Myslím, že je to příběh, který vyzve diváky, aby se zamysleli nad tím, kam se směřují jejich životy,“ řekla Chague. Ve stejný den, v pondělí 11. srpna 2003, se v hotelu Hilton v Buenos Aires konala druhá oficiální tisková konference k filmu při příležitosti premiéry filmu v Argentině. Konference se tentokrát zúčastnili hlavní protagonistka Natalia Oreiro, režisér Eduardo Mignogna a producent Carlos Mentasti. „Není to film pouze pro ženy, ale také pro muže. Film vypráví o tom, jak na nás působí společnost a jak není jednoduché dělat opravdu to, co sami chceme,“ řekla na konferenci Oreiro. Natalia Oreiro se později v ten samý den stala hostem pořadu Indomables na televizní stanici America TV. „Pro roli jsem se musela hodně změnit, a nyní nemluvím pouze o vlasech. Sandra trpí bulimií a to vyžadovalo, abych shodila pět kilo na váze a naučila se chovat jako dívky trpící touto nemocí.“ Ve stejný den večer se pak konala i oficiální předpremiéra filmu, která proběhla v Buenos Aires ve 22 hodin v kině Cinemark Palmares za účasti režiséra Eduarda Mignogna, producenta Carlose Mentasti a hlavní aktérky filmu Natalie Oreiro, která přišla v doprovodu svého manžela Ricarda Molla. Po promítání filmu se konala soukromá oslava v restauraci Concept.

Show Susana Gimenez – 10-8-2003; Tisková konference; Show Indomables – 11-8-2003

Jako součást proma před oficiálním uvedením filmu do argentinských kin se Natalia Oreiro a Eduardo Mignogna stali 13. srpna 2003 hosty talk-show Almorzando con Mirtha Legrand vysílané na televizní stanici América 2. „Scéna, kde si ostříhám vlasy, byl jeden jediný záběr, nebyla to žádná paruka! Měli jsme to vše naplánované a dopadlo to výborně,“ řekla Oreiro v interview.
14. srpna 2003 Eduardo Mignogna a Natalia Oreiro dorazili do města Mendoza v argentinské provincii Mendoza, kde film, který měl v ten den svoji premiéru, prezentovali. Společně se objevili v 11 hodin v pořadu Viva la maňana con todo na televizní stanici Canal 9 Televida. „Hudbu k filmu složil skvělý španělský artista Paco Ortega, ale Eduardo napsal slova k písním,“ řekla v pořadu Oreiro. „Tento film má dvě hlavní ženské role, které hrají Natalia a Norma, a jejich postavy jsem se snažil napsat přirozeně, ale aby to nebyly ony samy,“ řekl Mignogna. „Norma se nemůže zúčastnit premiéry, protože ve Španělsku natáčí nový film,“ dodala Oreiro. Odpoledne se konala i tisková konference k filmu v hotelu Hyatt. „Scénář má doufám vše, co by ve filmu mělo být. Ale hlavně je to příběh o lidských aspektech našeho světa,“ řekl režisér Eduardo Mignogna na konferenci. Natalia Oreiro řekla k roli bulimičky: „Na roli Sandry jsem se připravovala již od prosince, mluvila jsem s mnoha dívkami, které tímto problémem trpí a myslím, že v postavě Sandry se to odráží.“ Večer 14. srpna 2010 se pak Natalia Oreiro i Eduardo Mignogna a producent Carlos Mentasti ještě zúčastnili oficiální premiéry filmu v Mendoze, která se konala od 22 hodin. „Bylo pro nás důležité být na premiéře filmu v Mendoze, protože velká část filmu byla natočena právě tady,“ řekla Natalia Oreiro na premiéře.
Do argentinských kin se film dostal ve čtvrtek 14. srpna 2003, kdy byl film promítán v 60 sálech ve většině argentinských provincií. Hned po jednom dni promítání se film umístil na druhém místě návštěvnosti kin, hned za americký film Bruce Almighty. Argentinská kritika napsala o filmu i o výkonu Natalie Oreiro:

„Natalia Oreiro je příjemným překvapením. Živá a svěží se ukazuje v roli, která jí dává příležitost hrát více než jen samu sebe.“
Adolfo C. Martinez / LaNación

„Říkalo se, že doba dobrých road movies je pryč, film Cleopatra to vše změnil!“
Federico Verde / Zone Freak


19. srpna 2003 byla ještě Natalia Oreiro hostem pořadu Gran Diosas na Canal 13, aby mluvila o filmu a své postavě: „Ostříhat si vlasy bylo snadné, ale ta první noc bez nich byla složitá. Vlasy jsou pro každou ženu velice důležité a najednou jsem si bez nich připadala zvláštně. Ale jsem herečka a ostříhání vlasů bylo důkazem toho, jak moc jsem se zamilovala do příběhu filmu a abych opravdu mohla být Sandra, musela jsem se ostříhat,“ řekla Oreiro ke scéně, kde si ostříhá své vlasy: „Divák musí pochopit, že Sandra prochází ve filmu velkou změnou. Pro ní jsou vlasy pouze logem, ale ve skutečnosti nepatří jí, ale jejímu producentovi. Tím, že se jich zbaví, dává jasně najevo, že už nechce být jen panenkou.“

Předpremiéra filmu v Buenos Aires ; Show Almorzando con Mirtha Legrand ; Show Gran Diosas

Během prvních tří týdnů promítání zhlédlo v Argentině film více než 210.000 diváků. Celkově byl film promítán v 60 sálech Argentiny a film vidělo téměř půl milionu argentinských diváků. Film celkově vidělo 453.155 diváků a film si v kinech vydělal 2.386.020 amerických dolarů. Film Cleopatra byl třetím nejvíce viděným národním filmem v kinech v roce 2003.
V Argentině DVD s filmem Cleopatra vyšlo 14. ledna 2004. Na disku se kromě filmu nachází i bonusy v podobě traileru, informacích o hercích nebo dokumentu z natáčení.
V roce 2004 film obdržel šest prestižních nominací od komise Argentinean Film Critics Association Awards, neboli nominace na ceny Los Condor de Plata 2003, a to v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší herečka (Norma Aleandro), Nejlepší režie, Nejlepší hudba, Nejlepší výprava a Nejlepší vizuální stránka filmu. Film bohužel ani jednu z nominací neproměnil ve vítězství.
23. ledna 2010, šest let po premiéře filmu, byl film Cleopatra promítán v rámci argentinského festivalu San Isidro Cine y Estrellas, který se konal pod otevřeným nebem. Film byl úvodní projekcí celého festivalu.

Oficiální plakát; DVD promo; Plakát při festivalu San Isidro Cine y Estrellas3.1.2 Uruguay
Premiéra filmu Cleopatra v Uruguayi byla naplánovaná na konec srpna 2003. V sobotu 16. srpna 2003 hlásal uruguayský deník El País chválu na výkon ‚své‘ herečky Natalie Oreiro ve filmu: „Argentinští kritici vychvalují herecký výkon Oreiro ve filmu Cleopatra,“ píše se v článku.
Natalia Oreiro přijela do Uruguaye spolu s režisérem filmu Eduardem Mignogna ve středu 20. srpna 2003, aby zde film prezentovali. 21. srpna 2003 se konala uruguayská předpremiéra filmu v MovieCenter Montevideo Shoping Center. Na předpremiéře Natalia Oreiro řekla: „Reakce lidí na film jsou nádherné, je to velice citlivý film, který mluví o svobodě, ale nezapomíná být i komediální a s nádechem romantiky. Změna vlasů patří k filmu, Sandra není Natalia, a hodně mi pomohla důvěra, kterou ve mě vložil režisér!“

Oreiro v Montevideu, Uruguay; Oreiro v interview pro El País


Oficiální uruguayská premiéra filmu proběhla v pátek 22. srpna 2003, kdy se film dostal do kin Uruguaye. Uruguayská kritika na film napsala:

„Příjemný, milý příběh, který nás zve k zamyšlení nad každodenním životem, sny a pálením mostů! Natalia Oreiro dobře rozehrála karty pro filmovou kariéru!“
G.I. / La Republica

Film Cleopatra bylo možné v Uruguayi vidět v sítích kin Grupocine a v sítích kin MovieCenter, které jsou v Montevideu a v Punta del Este.
23. srpna 2003 vyšel v novinách El País rozhovor s Natalií Oreiro a Eduardem Mignogna, který řekl o natáčení filmu: „Snažím se točit chronologicky, aby byl vidět vývoj postavy. Mnohdy měním scénář podle toho, jak se s postavou mění herečka, co roli hraje. Tak tomu bylo i u Cleopatry.“ Mignogna dodal o celkovém výsledku filmu: „Bylo velice emotivní vidět film jako celek. Ne proto, že by to byl dobrý nebo špatný film, ale proto, že jsem si splnil sen!“


3.1.3 Španělsko
Oficiální premiéra úspěšného filmu Cleopatra ve Španělsku proběhla 26. března 2004, kdy se film dostal do kin po celé zemi. Ve Španělsku byl slogan k filmu pozměněn na: „Conoce a Cleopatra, verás la vida con otros ojos“ (Poznejte Cleopatru, dívejte se na život jinýma očima). Španělská kritika na film byla velice kladná a o filmu napsala:

„Cleopatra ukazuje druhou možnost, kterou všichni máme. Nezáleží na věku. Je to šance být tím, kým opravdu chceme. Cleopatra je nádherná podívaná. Monumentální Aleandro, svěží Oreiro, nezměrný Alterio a rozhodný Sbaraglia. Je to film, který si můžou všichni vychutnat.“
Javier Paisano / Proscritos

„Unikátní dobrodružství na nekonečné cestě, výzva žít naplno a po svém, hledání svobody. Film Cleopatra vyzdvihuje herecké přednosti Normy Aleandro i krásu Natalie Oreiro!“
Ángel Santos / El País

Ve Španělsku byl film Cleopatra distribuován společností Sólida a byl promítán v 60 sálech. Celkově film vidělo 162.987 diváků a film si v kinech vydělal 782.046 Euro. Společně s premiérou filmu 26. března 2004 byl vydán i stejnojmenný soundtrack. Na soundtracku je 12 písní, které zazněly ve filmu, včetně hlavní písně Y Tan Contenta nazpívané Pacem Ortega. Soundtrack vydala hudební společnost EMI s podporou vydavatelství El Pescador de Estrellas.

Cleopatra – Promo Poster, DVD Cover, DVD ‚Cine Independiente‘

Při příležitosti premiéry filmu Cleopatra španělský deník El País, který vyšel 11. května 2004, zveřejnil rozhovor s Natalií Oreiro ohledně filmu. „Sandra je mi podobná v ohledu slávy, ale ne v ohledu vnitřních citů a rozhodování. Já jsem si vždy mohla vybírat projekty, na kterých jsem pracovala, to Sandra dělat nemůže. Jí nejde uniknout ze systému, a když se jí to podaří, tak se do něj nechce vrátit. Já jsem se vždy vrátila díky touze být herečkou,“ řekla Natalia k podobnosti s její postavou a dále pokračovala o spolupráci s režisérem filmu: „Jsem moc ráda za příležitost pracovat s Mignognou. On je velice citlivý režisér, hodně jsem se naučila. Původně jsem měla představu, že budu hrát Sandru více chladně a odtažitě, ale Mignognovi jsem přišla jako mrtvá. Proto se koncept trochu změnil a Sandra se díky útěku ze systému probouzí k životu.“ DVD s filmem Cleopatra vyšlo o půl roku později od své kinematografické premiéry, a to 28. října 2004. DVD ve Španělsku vydala společnost De A Planeta. Na disku jsou také bonusy jako dokument z natáčení, trailer nebo ukázky ze soundtracku. 9. října 2007 vyšla re-edice DVD pod záštitou ‚Cine Independiente‘.


3.1.4 Brazílie & Mexiko
V Brazílii byl film Cleopatra poprvé promítán během filmového festivalu Festival do Rio e na Mostra Internacional Cinema de Sao Paulo v roce 2004.
Od 10. prosince 2004 byl film vysílán i v kinech po celé Brazílii. Film byl distribuován společností Buena Vista International. Brazilská kritika napsala o filmu:

„Film je výbornou ukázkou toho, kam až se argentinské kino dostalo. Vřele doporučuji!“
- Jardel Santos / Leitor

„Film je báječnou příležitostí ukázat talent hereček Aleandro a Oreiro, které vzájemně vytvářejí nádherné protipóly. Krásná Natalia Oreiro dokáže v divácích vyvolat pocit sympatie ke svojí poněkud lehkomyslné postavě!“
- Cinema Terra

„Fenomenální výkon Aleandro a úžasná chemická přitažlivost mezi Oreiro a Sbaraglia zaručují obdiv i nejvíce rezervovaného publika!“
- Robledo Milani / EPipoca

Film byl také k vidění v kinech Mexika.


3.1.5 Izrael
Díky velké slávě herečky a zpěvačky Natalie Oreiro v Izraeli se 13. října 2005 film Cleopatra dostal i do kompletní distribuce izraelských kin. DVD s filmem bylo v Izraeli vydáno 7. února 2006. Film byl také několikrát vysílán na izraelské televizní stanici.

Promo Plakáty – Brazílie, Izrael; DVD obal Izrael3.2 Filmové Festivaly
3.2.1 Kanada & USA
První mezinárodní filmový festival, na kterém se film Cleopatra kdy promítal, byl kanadský Montréal World Film Festival. Film byl promítán 2. září 2003 v sekci Latin American Film Competition a vedl si tak dobře, že obdržel hlavní cenu Zenith de Oro (la Mejor Película Latinoamericana) za nejlepší latinsko-americký film roku. V Kanadě byl k originálnímu názvu filmu přidán anglický podtitul: „A Life’s Journey“ (Životní cesta). První promítání filmu v USA proběhlo pod záštitou Konzulátu Argentinské republiky v Los Angeles 25. října 2003 v Egyptian Theatre v Hollywoodu v rámci “ Argentina New Cinema 2003“. Film byl promítán od 19.30. Film byl dále uveden v oficiální soutěži během filmového festivalu Ft. Lauderdale International Film Festival, a to 27. října 2003. Na tomto festivale film získal hned tři prestižní ocenění. První, cenu Jury Award za Nejlepší zahraniční film roku 2003, cenu President Award, kterou obdržel režisér Eduardo Mignogna a v neposlední řadě Norma Aleandro obdržela cenu za Nejlepší herecký ženský výkon.

Cleopatra – obaly DVD pro Kanadu a USA


V USA se podtitulem filmu stal slogan: „La vida es…una telenovela“ (Život je…telenovela). Americká kritika o filmu napsala:

„Aleandro není nic méně než okouzlující a skutečně báječná Oreiro doplňuje kontrastní milenecký pár se Sbaragliou. Opravdu přepychová podívaná.“
- Eddie Cockrel / Variety

„Cleopatra je poněkud nesmělý příběh, který však nepostrádá kouzlo a poskytuje i upřímné situace pro zasmání. Aleandro dělá z filmu příjemnou podívanou po celou dobu!“
- Jake Euker / Filmcritic

31. října 2003 byl film prezentován na Boston Latino International Film Festival a jen o pár dní později, v listopadu 2003, byl film Cleopatra zvolen jako “Lo mejor del Festival” návštěvníky festivalu Palm Springs International Film Festival, kde byl film také prezentován.
V roce 2004 byl film Cleopatra dále s úspěchem prezentován na dalších pěti filmových festivalech USA. 13. února 2004 film obdržel ocenění “Nueva Visión a la Mejor Película Espanola o Latinoamericana“ na mezinárodním festivale Santa Barbara International Film Festival v Kalifornii. Film byl nadále součástí mezinárodních filmových festivalů v USA v Portlandu, San Franciscu, San Diegu a Scottsdale.
11. ledna 2005 vyšlo pod společností 20th Fox Century v Kanadě i USA DVD s filmem nadabovaným do angličtiny. Re-edice DVD pod společností Venevision byla vydána 9. ledna 2007.


3.2.2 Španělsko
První promítání filmu ve Španělsku vůbec proběhlo v rámci filmového festivalu 48° Semana Internacional de Cine de Valladolid (Semici). Film byl zařazen do sekce Competencia Oficial, kde byl nominován na cenu Espiga de Oro jako nejlepší film roku 2003.
Film byl představen 27. října 2003 za účasti hlavních aktérů filmu Natalie Oreiro a Leonarda Sbaraglia. „Příběh se sice odehrává v Argentině, ale podstata je univerzální, protože existují tisíce Cleopater na celém světě, které dělají to, co jim určuje společnost a zvyky, a ne to, co by opravdu dělat chtěly,“ řekla Natalia Oreiro po skončení projekce filmu v otevřené diskusi s publikem. Natalia Oreiro a Leonardo Sbaraglia se také během festivalu objevili v rozhovoru pro španělskou TVE. „Já už jsem ve filmu hrála, ale to bylo před nějakou dobou, a tak se mi práce na tomto filmu velice zamlouvala. A navíc hrát po boku Lea a Normy bylo báječné. Je to film napsaný Mignognou, ale výsledek je stoprocentně o hercích, o tom, jak nás zachytila kamera a s jakým výrazem,“ řekla Oreiro v interview.

Sbaraglia & Oreiro na festivale Semici ve Valladolid, Španělsko, říjen 2003


Film Cleopatra byl také zařazen do sekce Competencia Oficial na filmovém festivale Festival de Cine Iberoamericano de Huelva ve španělské provincii Andalusie, kde bojoval o ocenění Nejlepší film. Film se na festivale, který se zaměřuje pouze na filmy ze Španělska a Latinské Ameriky, promítal 8. listopadu 2003.
Natalia Oreiro se dále jako součást proma filmu ve Španělsku objevila v prosinci 2003 v edicích časopisů Glamour a Cosmopolitan. „Na filmu je nejlepší scénář, režie a celé obsazení. Pracovat s Normou Aleandro i Leonardem Sbaraglia bylo báječné,“ řekla Natalia v exkluzivním rozhovoru pro Glamour.
4. ledna 2004 byl film promítán během filmového festivalu Las Palmas de Gran Canaria International Film Festival, který se odehrává každoročně na španělských Kanárských Ostrovech.
1. července 2004 byl film Cleopatra promítán v rámci "Cine de Verano" en la Comunidad de Madrid v sekci Lejos de Hollywood.
Film byl také promítán 8. března 2006 v Centro Cultural Hortaleza v Madridu v rámci Día Internacional de la Mujer Trabajadora.
V pátek 6. června 2008 byl film Cleopatra od 22 hodin ještě promítán v rámci Ciclo de cine juvenil "Mujer e Interculturalidad" ve španělském městě Lugo.


3.3 Domácí nosiče
3.3.1 Digital Video Disc
K filmu Cleopatra vyšlo sedm různých verzí DVD. Původní verze vyšla 14. ledna 2004 v Argentině. Na disku se také nachází bonusy v podobě traileru nebo dokumentu o natáčení filmu. V Uruguayi DVD vyšlo 22. dubna 2004. Obsah DVD je úplně stejný jako argentinská verze.
28. října 2004 vyšlo také DVD ve Španělsku, které je obsahově stejné jako argentinská verze, liší se pouze obal DVD. 9. října 2007 ve Španělsku vyšla nová edice DVD v rámci ‚Cine Independiente‘.

DVD obaly – Argentina & Španělsko


11. ledna 2005 vyšla v USA a Kanadě nová verze DVD pod společností 20th Fox Century. Na této verzi se nenachází žádné nové bonusy, pouze trailer. Re-edice DVD v USA vyšla 9. ledna 2007 pod společností Venevision. Film byl nadabovaný do angličtiny.

DVD obaly – USA/Kanada


Další verze DVD vyšla 25. září 2005 v Rusku. Tato verze neobsahuje vůbec žádné bonusy, a film byl nadabován do ruštiny. Poslední verze DVD vyšla 7. února 2006 v Izraeli.

DVD obaly – Rusko & Izrael3.3.2 Banda de Sonido Original
26. března 2004 byl ve Španělsku k filmu Cleopatra vydán stejnojmenný soundtrack. Je na něm 12 písní, které zazněly ve filmu, včetně hlavní písně Y Tan Contenta od autora Paca Ortega, který píseň také nazpíval a zároveň je i autorem dvou instrumentálních melodií k filmu. Píseň Y Tan Contenta se na CD nachází hned ve třech verzích; v originální, v rumba verzi a ve verzi, která je zpívaná Lucií Montoya. Zbylých sedm písní je z repertoárů různých argentinských i španělských zpěváků. Dvě z těchto písní složil i nazpíval Chango Spasiuk, známý argentinský hudebník. Píseň Qué tal? je od argentinské rockové kapely Divididos.
Soundtrack vydala španělská hudební společnost EMI s podporou vydavatelství El Pescador de Estrellas.

BSO Cleopatra - CD Obal3.4 Televize
Film byl kromě stříbrných pláten po celém světě vysílán i na mnohých světových televizních stanicích. V červnu 2005 byl film vysílán na televizní stanici World Movies Channel v Austrálii.
30. července 2005 byl film Cleopatra vysílán v televizi v Rusku. V televizi byla vysílaná cenzurovaná verze, tedy bez milostné scény mezi Sandrou a Carlosem, aby byl film přístupný veškeré věkové kategorii. Plná verze filmu byla v Rusku posléze vydána na DVD, a to 25. září 2005.
V Evropě byl film k vidění v Rumunsku na televizní stanici Acasa TV, a to 12. března 2006. V Rumunsku byl spolu s filmem vysílán i dokument o natáčení.

Film Cleopatra na rumunské stanici Acasa TV; Dokument o natáčení filmu Cleopatra, TV Promo v Maďarsku

11. října 2006 měl film Cleopatra premiéru na španělské TV. Od 22.35 film vysílala televizní stanice TVE2 “Versión Espanola”. Repríza filmu byla na televizních obrazovkách k vidění v pátek 10. dubna 2009 opět na televizní stanici TVE2, tentokrát od 22 hodin.
Film Cleopatra byl po úspěšném promítání filmu v kinech v Brazílii v roce 2004 také vysílán na brazilské televizní stanici. TV premiéra filmu byla 2. května 2008. 17. března 2010 byl film k vidění i v Maďarsku na televizní stanici Duna Televizió v hlavním vysílacím čase od 20 hodin pod názvem Kleopátra.
Práva na televizní distribuci filmu byla kromě Argentiny, Austrálie, Ruska, Brazílie, Izraele, Maďarska, Španělska a Rumunska prodána do následujících zemí: Bangladéš, Bhútán, Estonsko, Francie, Indie, Litva, Lotyšsko, Moldávie, Nepál, Nový Zéland, Pákistán, Slovinsko a Srí Lanka.


4. Ocenění & Nominace
Film obdržel hlavní cenu Zenith de Oro (La Mejor Película Latinoamericana) za nejlepší latinsko-americký film na filmovém festivale Montréal World Film Festival v Kanadě v září 2003.
Na filmovém festivale Ft. Lauderdale International Film Festival v USA v říjnu 2003 film získal hned tři prestižní ocenění. První, cenu Jury Award za Nejlepší zahraniční film 2003, cenu President Award, kterou obdržel režisér Eduardo Mignogna a v neposlední řadě Norma Aleandro obdržela cenu za Nejlepší herecký ženský výkon.
Jako nejlepší latinskoamerický film byla Cleopatra v říjnu 2003 nominována na cenu Espiga de Oro i na španělském filmovém festivale Valladolid International Film Festival. Na dalším španělském filmovém festivale Festival de Cine Iberoamericano de Huelva v listopadu 2003 byl film nominován v sekci Competición Oficial na cenu Nejlepší film roku.
V listopadu 2003 na Palm Springs International Film Festival v USA byl film návštěvníky festivalu zvolen jako “Lo mejor del Festival”.
13. února 2004 film obdržel ocenění “Nueva Visión a la Mejor Película Espanola o Latinoamericana“ na mezinárodním festivale Santa Barbara International Film Festival v Kalifornii, USA.
V Argentině v roce 2004 film obdržel také šest nominací od komise Argentinean Film Critics Association Awards, neboli nominace Premios Los Condor 2003, a to v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší herečka (Norma Aleandro), Nejlepší režie, Nejlepší hudba, Nejlepší výprava a Nejlepší vizuální stránka filmu.


5. Seznam Mezinárodních Filmových Festivalů
Film Cleopatra slavil hlavně úspěchy v anglicky mluvících zemích jako USA nebo Kanada. Film byl promítán také na festivalu Habana na Kubě nebo na festivalech ve Španělsku, Francii a Brazílii.

02/09/03 - Montréal World Film Festival
(Montréal, Kanada) – promítání v Latin American Film Competition
27/10/03 - Ft. Lauderdale International Film Festival
(Fort Lauderdale, Florida, USA) – promítání v rámci Official Competition
27/10/03 - Valladolid International Film Festival
(Valladolid, Španělsko) – promítání v rámci Competición Oficial
31/10/03 - Boston Latino International Film Festival
(Boston, USA) – 1 promítání
08/11/03 - Festival de Cine Iberoamericano de Huelva
(Huelva, Španělsko) - promítání v rámci Competición Oficial
11/2003 - Palm Springs International Film Festival
(Palm Springs, California, USA)
12/2003 - Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano de La Habana
(Habana, Kuba) – promítání v rámci Panorama latinoamericano
2004 - Festival do Rio e na Mostra Internacional Cinema de Sao Paulo
(Sao Paulo, Brazílie)
04/01/04 - Las Palmas de Gran Canaria International Film Festival
(Gran Canaria, Španělsko)
13/02/04 - Santa Barbara International Film Festival
(Santa Barbara, California, USA)
25/02/04 - 27° Portland International Film Festival
(Portland, USA)
04-05/04 - San Francisco International Film festival
(San Francisco, California, USA)
13/05/04 - Cannes Film Market
(Cannes, Francie)
01/07/04 - "Cine de Verano" en la Comunidad de Madrid
(Madrid, Španělsko) – promítání v rámci Lejos de Hollywood
09/07/04 - San Diego Latino Film Festival
(San Diego, South Carolina, USA) – 5 promítání
02/11/04 - Scottsdale Film Festival
(Scottsdale, USA)
23/01/10 - San Isidro Cine y Estrellas
(Cine al aire libre) (San Isidro, Argentina) – 1 promítáníhttp://radikal.ru/F/s001.radikal.ru/i193/1007/7c/49c7568ab492.jpg.html
http://www.diarioc.com.ar/espectaculos/El_filme_argentino_-Cleopatra-__premiado_en_EE.UU./61034
http://pdf.diariohoy.net/2002/09/26/pdf/18.pdf
http://www.elpais.com.uy/02/09/26/pespec_13018.asp
Caras, 2002
http://www.elpais.com.uy/03/01/18/pespec_26530.asp
http://www.diarioc.com.ar/espectaculos/Mas_de_5.000_personas_en_casting_para_actuar_en_-Cleopatra--/20749
http://www.larazon.com/diario_lr/2003/01/31/7-510847.htm
http://www.youtube.com/watch?v=buuIHzx08gc&playnext=1&list=PL3F329ECABEE02CEA&index=30
http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=475793
http://cmtv.com.ar/noticias/show.php?bnid=226&banda=Natalia_Oreiro
http://www.elpais.com/articulo/cine/Eduardo/Mignogna/lleva/Norma/Aleandro/limite/aventura/vida/elpcinpor/20040326elpepicin_6/Tes
Venenosos De Siempre (venenososdesiempre.piczo.com): Caras, 2003, http://www.turboimagehost.com/p/5338049/REVISTA_CARAS_2003_1.jpg.html
Venenosos De Siempre (venenososdesiempre.piczo.com): Caras, 2003, http://www.turboimagehost.com/p/5337981/hpqscan0001.jpg.html
http://www.zinema.com/pelicula/2004/cleopatr.htm
Magazín TV Seriál, CZ, 2003
http://www.clarin.com/diario/2003/04/12/c-00811.htm
http://www.losandesinternet.com.ar/notas/2003/4/14/estilo-289314.asp
http://www.losandes.com.ar/notas/2003/5/3/sociedad-70458.asp
http://www.losandesinternet.com.ar/notas/2003/4/14/estilo-289314.asp
http://www.unav.es/dcca/organizacion/aca89.pdf
http://www.gente.com.ar/nota.php?ID=5096
Venenosos De Siempre (venenososdesiempre.piczo.com): http://www.turboimagehost.com/p/9389914/049.jpg.html
Venenosos De Siempre (venenososdesiempre.piczo.com): http://www.turboimagehost.com/p/9389864/13.jpg.html
Caras, 5-8-2003
http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=517005
http://edant.clarin.com/diario/2003/08/10/c-00811.htm
Show Susana Gimenez, Srpen 2003
http://www.comohacercine.com/articulo.php?id_art=315&id_cat=8
Show Indomables, srpen 2003
http://www.youtube.com/watch?v=NApY3gTdD50
http://www.losandes.com.ar/notas/2003/8/15/sociedad-81635.asp
Venenosos De Siempre (venenososdesiempre.piczo.com): http://www.turboimagehost.com/p/5337724/DIARIO_LOS_ANDES_-_MENDOZA-_15.08.2003_1.jpg.html
http://www.youtube.com/watch?v=EhOVrGVMvqk
http://www.losandes.com.ar/notas/2003/8/13/estilo-81383.asp
Venenosos De Siempre (venenososdesiempre.piczo.com): http://www.turboimagehost.com/p/5337724/DIARIO_LOS_ANDES_-_MENDOZA-_15.08.2003_1.jpg.html
http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=519034
http://www.zonafreak.com.ar/pantallag/cleopatra.htm
Show Gran Diosas, Srpen 2003
http://www.losandes.com.ar/notas/2003/11/21/internacionales-302238.asp
http://radikal.ru/F/s001.radikal.ru/i193/1007/7c/49c7568ab492.jpg.html
http://marianoliveros.wordpress.com/about/
http://www.infovideo.com.ar/pelicula/dvd/735/cleopatra
http://www.cronistasdecine.org.ar/content/view/15/41/
http://168horas.com.ar/100112/100112_04.htm
http://todoenlawebsocial.galeon.com/cinesUy.htm
http://www.youtube.com/watch?v=XNpHoEeFv4A
http://www.elpais.com.uy/03/08/16/pespec_54185.asp http://www.larepublica.com.uy/cultura/123532-cleopatra-natalia-y-norma-on-the-road
http://www.larepublica.com.uy/cultura/123641-cine
http://www.elpais.com.uy/Suple/SabadoShow/03/08/23/sshow_55134.asp
http://www.proscritos.com/larevista/notas.asp?num=10&d=c&s=c1&ss=2
http://www.elpais.com/articulo/cine/Norma/Aleandro/elpepuculcin/20040326elpepicin_5/Tes
http://redalyc.uaemex.mx/pdf/168/16801512.pdf
http://www.elsiglodetorreon.com.mx/noticia/87927.natalia-oreiro-se-sale-con-la-suya.html
http://www.zonadvd.com/modules.php?name=Busqueda&palabra=cleopatra
http://epipoca.uol.com.br/filmes_detalhes.php?idf=9676
http://www.adorocinema.com/filmes/cleopatra-2003/cleopatra-2003.asp#Curiosidades
http://cinema.terra.com.br/ficha/0,,TIC-OI5318-MNfilmes,00.html
http://epipoca.uol.com.br/filmes_critica.php?acao=D&idf=9676&idc=2271
http://www.imdb.com/title/tt0346765/releaseinfo
http://www.third-ear.com/p_prod.aspx?id=29027
http://latinola.com/story.php?story=1338
http://alpacine.com/pelicula/739/premios/
http://alpacine.com/pelicula/739/premios/
http://www.variety.com/review/VE1117921882.html?categoryid=31&cs=1
http://www.filmcritic.com/misc/emporium.nsf/reviews/Cleopatra-(2003)
http://www.losandes.com.ar/notas/2003/11/21/internacionales-302238.asp
http://www.diarioc.com.ar/espectaculos/El_filme_argentino_-Cleopatra-__premiado_en_EE.UU./61034
http://www.alibris.com/moviesearch.detail?invid=10748133251&keyword=cleopatra&qwork=100295856&upc=0822847125346&mtype=V&qsort=p&page=1
http://www.seminci.es
http://esnatalia.mforos.com/208541/1157196-cleopatra-semana-de-valladolid/
TVE Interview, říjen 2003
http://www.terra.com.ar/canales/cine/74/74568.html
http://www.geocities.com/snspain/glamourdic.jpg
http://www.imdb.com/title/tt0346765/releaseinfo
http://www.liceus.com/cgi-bin/ac/age/3618.asp#LejosdeHollywood
http://www.hortalezaenred.org/spip.php?article36
http://www.lugo.es/cs/Satellite?c=Spark_SecNivel3&cid=1194254258255&color=Rojo&idContenido=1212574197166&idioma=es&pagename=Spark%2FSpark_SecNivel3%2FCLPlantSecNivel3Detalle&tipoContenido=Spark_Novas&tipoLetra=Texto3
http://www.dvd.com.uy/scripts/ficha.asp?id=2429
http://es.movies.yahoo.com/c/cleopatra-dvd/index-767.html
http://www.zonadecompras.com/Cleopatra-BSO-Varios-artistas/p/51199
http://www.worldmovies.net/?page=searchresults&country=11
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/LifeStar/28894/Natalia-Oreiro-va-petrece-o-duminica-la-Acasa-TV.html
http://www.abc.es/hemeroteca/historico-11-10-2006/abc/TVyRadio/cleopatra-la-2-2235(((_1423710926473.html
http://www.rtve.es/?go=eacaa4148f48af89730076a6669df2169fcb5b71e1aa29da6b3326aee96788b1bd1af12c110dbb7a5153864473715798
http://br.cinema.yahoo.com/dvd/filme/11773/cleopatra
http://www.imdb.com/title/tt0346765/releaseinfo
http://tv.animare.hu/tvmusor.aspx?id=a34f90412a6d20428bb1c30a3b50175c14 / http://www.dunatv.hu/musor/musorajanlo/filmek/kleopatra.html
http://www.latidofilms.com/proyectos.catalogo.ficha.do?idProyecto=6&opcion_izquierda=1&opcion_superior=1
http://alpacine.com/pelicula/739/premios/
http://www.losandes.com.ar/notas/2003/11/21/internacionales-302238.asp
http://www.diarioc.com.ar/espectaculos/El_filme_argentino_-Cleopatra-__premiado_en_EE.UU./61034
http://www.cronistasdecine.org.ar/content/view/15/41/
http://www.nwfilm.org/archives/piff/27/films/argentina.html
http://history.sffs.org/films/film_details.php?id=963&searchfield=pat
http://www.liceus.com/cgi-bin/ac/age/3618.asp#LejosdeHollywood
http://www.sdlatinofilm.com/idioma_0704.htmlback